Wiltshire Honey Show 2017

The results of the WBKA Honey Show  2017

WILTSHIRE BEEKEEPERS ASSOCIATION HONEY SHOW 2017
TROPHIES AND CUPS AWARDS

COUNTY HONEY SHOW 2017

CLASS

FIRST

SECOND

THIRD

1

Novice Class Run Honey

Ruth Watt WW

Donald Watt WW

Wanda Corp WW

2

Young Member Honey

Rosie Boyd M

 

 

3

Light Run Honey

David Brown K

Angus Boyd M

Ruth Watt WW

4

Medium Run Honey

Angus Boyd M

David Brown K

Donald Watt WW

5

Dark Run Honey

Elaine Irvine WW

No other awards

 

6

Soft Set Honey

Richard Oliver K

Donald Watt WW

Sophie Butcher K

7

Two Jars Honey

Sophie Butcher K

Martin McDermott WW

Elaine Irvine WW

8

Chunk Honey

Martin McDermott WW

No other awards

 

9

Cut Comb

Martin McDermott WW

Angus Boyd M

 

10

One Section

No entries

 

11

Shallow Frame of Honey

No first prize

Angus Boyd M

 

12

Honey for Taste

Elaine Irvine WW

Ruth Watt WW

Sophie Butcher K

13

Dry Mead

Alan Stonell K

Angus Boyd M

Martin McDermott WW

14

 Sweet Mead

Martin McDermott WW

Geraldine Lenert WW

 

15

Melomel

Geraldine Lenert WW

Dennis Pictor WW

Alan Stonell K

16

Beeswax Polish

Angus Boyd M

Kelly Sheaff WW

Geraldine Lenert WW

17

Furniture Cream

David Brown K

Geraldine Lenert WW

 

18

Three Wax Blocks

Angus Boyd M

Donald Watt WW

Ruth Watt WW

19

Cake of Beeswax

Angus Boyd M

Sophie Butcher K

David Newell WW

20

Six bee products

Angus Boyd M

Geraldine Lenert WW

 

21

Counter Display

Geraldine Lenert WW

No other awards

 

22

Pair of Candles

Geraldine Lenert WW

Pam Clark WW

Sophie Butcher K

23

Twelve Honey Biscuits

Geraldine Lenert WW

Wanda Corp WW

Elaine Irvine WW

24

Twelve Honey Sweets

Nigel Cross K

Sophie Butcher K

Geraldine Lenert WW

25

Honey Cake

Sue Rawlings WW

Geraldine Lenert WW

Wanda Corp WW

26

Honeybees on plants

Geraldine Lenert WW

Angus Boyd M

Richard Oliver K

27

Beekeepers business

Angus Boyd M

Geraldine Lenert WW

Richard Oliver K

28

Hives and apiaries

Geraldine Lenert WW

Rosie Boyd M

Richard Oliver K


TROPHIES AND CUPS AWARDS

The King Shield – awarded for the best jar of honey

Elaine Irvine West Wiltshire

The Norman Lovegrove Memorial Trophy - for the best bottle of mead or melomel

Martin McDermott, West Wiltshire

The Methuen Cup – awarded for the highest number of points in all Classes

Geraldine Lenert, West Wiltshire

The Applegate Trophy – awarded to the Branch gaining the most number of points

West Wiltshire

Kennet Perpetual Trophy – Best Branch Display

West Wiltshire

 The Novice Cup

Ruth Watt West Wiltshire

 The BBKA Blue Ribbon – awarded for the best exhibit in show

Angus Boyd, Melksham

 Teal Cup – Awarded to a Branch or individual by the Chairman for service or achievement

Rosie Boyd, Melksham Junior member

The David Wicks Cup – awarded for the best frame for extraction

Not awarded this year